Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024

ΕΠΣ Πέλλας | Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου 19/10

Ενδιαφέροντες αγώνες την πρώτη ημέρα της 4ης αγωνιστικής σε Α1 και Α' Ερασιτεχνική, με τα αποτελέσματα που εμφανίστηκαν και την παρουσία των ομάδων να επιβεβαιώνουν ότι δεν υπάρχουν χαώδεις διαφορές σε δυναμικότητα όπως συνέβαινε στο παρελθόν, όταν ο επίδοξος πρωταθλητής περίμενε απλά την στέψη στο τέλος της σεζόν. Υπάρχουν ομάδες που λόγω σταθερότητας και εμπειρίας διακρίνονται περισσότερο μέχρι τώρα και παίρνουν εύκολα ή δύσκολα βαθμούς, στοιχεία που μάλλον φέτος είναι απαραίτητα και για υψηλότερες φιλοδοξίες και διακρίσεις.
Στο Δυτικό, με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να παράγουν καθαρές ευκαιρίες σε όλη την χρονική διάρκεια του αγώνα για να απειλήσουν και τους φιλοξενούμενους αρκετά επιφυλακτικούς μην ρισκάροντας άμεσα κι άλλες βαθμολογικές απώλειες μετά την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, το τρίποντο θα κατέληγε στην ομάδα που θα είχε ένα καλό διάστημα έστω και μικρό, δημιουργικά και επιθετικά. Το κατάφερε η φιλοξενούμενη Σκύδρα στο τελευταίο 5λεπτο του κατά τα άλλα «σβηστού» και αρκετά ισορροπημένου πρώτου ημιχρόνου και με δύο ωραία γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση των Τσιλογλανίδη (40') και Σιδώρη (42'), κι έφτασε στην δίκαιη έστω και στις λεπτομέρειες, νίκη. Η μείωση του σκορ με τον Κατεριάδη στο 75' για τον ΠΑΟΚ μετά από αμυντική αδράνεια της ομάδας της Σκύδρας, απλά χάλασε κάπως την πιο ήρεμη διαχείριση που είχαν οι φιλοξενούμενοι με το πιο ασφαλές μέχρι τότε 0 - 2, χωρίς όμως οι γηπεδούχοι να πείθουν ότι μπορούν να κάνουν κάτι ουσιαστικά απειλητικό στην υπόλοιπη αναμέτρηση και να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση.